Informace o vašich právech a bezplatná pomoc
ve sporech s podnikateli z jiných zemí EU

Novinky

Novinky

Sedm rad pro klidnější dovolenou

Praha,

Pobřeží mořeKdo se chystá na dovolenou nebo si ji chce teprve zajistit na poslední chvíli, měl by mít na paměti sedm rad Evropského spotřebitelského centra, na co rozhodně myslet a jak se nenechat napálit při cestách po Evropě.

Internetoví podvodníci zneužívají i značku Airbnb

Praha,

Lidé se na internetu setkávají s podvodnými inzeráty na ubytování v soukromí, které se zaštiťují názvem společnosti Airbnb. Cílem ale není nikoho ubytovat, ale vylákat částky v řádech desetitisíců korun. Tyto případy lze rozpoznat, údajní ubytovatelé totiž nepostupují podle pravidel uvedené platformy, jak upozorňuje Evropské spotřebitelské centrum při České obchodní inspekci.

Jak dopadl případ se skútrem

Praha,

Česká spotřebitelka si loni v listopadu přes inzerát zakoupila ojetý skútr. Převzala ho ve velké hale plné vozidel přímo v Itálii a pak marně vyzývala prodejce k zaslání technického průkazu, který mu nechala kvůli odhlášení z italského registru vozidel. Plná bezmoci se pak obrátila na Evropské spotřebitelské centrum, které jí pomohlo během dvou měsíců spor vyřešit.

Auto z druhé (neférové) ruky

Praha,

Koupě auta nebo motocyklu v zahraničí je mnohdy cestou, jak ušetřit. Především online inzeráty však vyžadují velkou dávku obezřetnosti. Je ve smlouvě uvedeno jméno skutečného prodávajícího? Neobsahuje smlouva klauzuli, že jde o obchod mezi dvěma podnikateli, i když kupujícím je spotřebitel? Dostanete k vozidlu technický průkaz?

Den spotřebitelů: Roste počet lidí hledajících pomoc u ESC

Praha,

Pomáháme spotřebitelům v EvropěKdo má problém s podnikatelem z jiné země EU, obrací se na Evropské spotřebitelské centrum ČR. To loni zaznamenalo 1117 spotřebitelských kontaktů, tedy o 10 % víc než v roce předchozím. Nejčastěji jde o spory s leteckými dopravci a internetovými obchody, stále častěji pak i s ubytovateli a online seznamkami. Centrum o tom informuje u příležitosti dnešního Světového dne spotřebitelů.

Důrazné varování: Prověřujte si kontakty na online prodejce

Praha,

Pozor na podvod při nákupu na internetu.Mnoho spotřebitelů stále přichází o své peníze proto, že nakupují v e-shopech, které neuvádějí žádné kontaktní údaje ani podmínky nákupu. Přitom jde o základní znak podvodu nebo neférových obchodníků, kteří zaplacené zboží buď nepošlou vůbec, nebo v nízké kvalitě. Při Dni bezpečnějšího internetu, který letos připadá na 7. února, Evropské spotřebitelské centrum varuje: kdo nenabízí existující kontaktní adresu, není důvěryhodný.

Zájezdy a ubytování - vaše práva

Praha,

Titulní strana brožurky Zájezdy a ubytování - vaše právaPo Vánocích nastal definitivně čas myslet na příjemné chvíle nového roku – zimní a letní dovolenou. Jak spolehlivé je využít služeb zahraničních společností, jakým právem se řídí smlouva o zájezdu či o ubytování, jak se bránit v případě nedostatků v místě pobytu i jaké mohou být storno poplatky při zrušení již rezervovaného pobytu, to jsou některá z témat nové brožurky Evropského spotřebitelského centra. Vychází z nejčastějších zkušeností českých spotřebitelů se zahraničními cestovními kancelářemi a ubytovateli.

Co víme o chystané stávce u British Airways

Praha,

letadla-ilustracni-cekani012.jpgStávku zaměstnanců British Airways má uskutečnit od úterý 10. do středy 11. ledna jedna z pěti skupin palubního personálu. Dopravce dle svého sdělení na svém webu zajistil všem cestujícím odlet do jejich destinací v uvedených dnech. Pouze některé lety z/na letiště Heathrow budou sloučené. Více informací lze získat na webu British Airways.

Nepřišly dárky zaplacené online? Peníze lze získat zpět

Praha,

Při nákupu online je třeba opatrnosti.Někteří lidé zažívají v týdnu před Vánoci frustraci, když jim dosud nepřišly dárky objednané a zaplacené přes internet. Obzvlášť, když prodejci nereagují ani na žádosti o vrácení peněz. Pokud ovšem spotřebitelé platili kartou, mohou své peníze dostat zpět díky nástroji zvanému chargeback. Evropské spotřebitelské centrum při ČOI radí obrátit se na banku, která kartu vydala.

Na co dát pozor při adventních trzích v sousedních zemích

Praha,

Advent začíná a s ním i trhy vNěmecku, Rakousku, Polsku a na Slovensku..Mnozí Češi se chystají na adventní trhy ve Vídni, Drážďanech a jiných místech sousedních zemí. Jaké problémy provázejí stánkový prodej v Německu, Rakousku, Polsku či na Slovenku a jaké triky používají tamní prodejci i kapesní zloději, informuje síť Evropských spotřebitelských center.

Jak platit za vánoční dárky online bezpečně

Praha,

internet02.jpgNěkteří čeští spotřebitelé se obávají ztráty peněz při nákupu online ze zahraničí. Podle Evropského spotřebitelského centra je nejvhodnější platit kartou nebo přes elektronickou peněženku, protože tak je spotřebitel nejlépe ochráněn.

Jak po hořkém návratu z dovolené podat stížnost na ubytovatele

Praha,

Švábi pod postelí, plíseň v koupelně, špína v kuchyňce, a k tomu pod okny zápach popelnic ze zadního traktu budovy, ač byl slíben výhled na moře. Kdo se s tímto setkal na dovolené, jistě hudroval. Ale to nestačí. Je nutné se ozvat a požadovat nápravu nebo alespoň slevu z ceny pobytu. Po návratu z dovolené se někteří spotřebitelé ptají, jak to učinit a jak dlouho od skončení dovolené mohou stížnost podat.

Centrum pomáhá stále většímu počtu spotřebitelů

Praha,

logo-10-years-maly.pngPočet konkrétních sporů, které lidem bezplatně pomáhalo řešit Evropské spotřebitelské centrum ČR (ESC), významně vzrostl. V roce 2015 šlo o více než 600 přeshraničních sporů s podnikateli z jiných zemí EU, Norska a Islandu. V nich se spotřebitelům dostalo přímé asistence nebo poradenství při jejich řešení. Zbytek z 1113 kontaktů se spotřebiteli tvořily žádosti o informace o právech spotřebitelů na jednotném trhu.

ESC: Sedm tipů, jak se nenechat ošidit na dovolené

Praha,

Můžete si dovolit zcela volnomyšlenkářskou dovolenou?Na dovolené mnozí lidé ztrácí pozornost a jsou náchylnější k tomu nechat se ošidit prodejci zboží nebo poskytovateli služeb. Evropské spotřebitelské centrum nabízí sedm tipů, na co rozhodně myslet a jak se nenechat napálit především při cestách po Evropě.

Pozor na vysoké storno poplatky při zrušení ubytování či zájezdu

Praha,

Zrušení ubytování může vyústit ve vysoký storno poplatek.Při hledání dovolené na poslední chvíli by si především uživatelé internetu měli dát pozor, aby se neunáhlili a neobjednali si zájezd nebo ubytování, které by pak chtěli z jakéhokoli důvodu zrušit. U těchto služeb totiž neexistuje právo na odstoupení od smlouvy a především poskytovatelé z jiných zemí EU mohou požadovat vysoké storno poplatky. Ty mohou dosahovat až 100 %.

Před výkopem - tipy a varování pro fanoušky na EURO 2016

Praha,

Co mohou fanoušci dělat při zrušení utkání fotbalového Eura kvůli teroristické hrozbě nebo konání zápasu bez diváků? Jaká jsou jejich práva při zrušení letu na vysněný šampionát a jak se nenechat napálit při objevování krás Francie? I to radí na začátku turnaje síť Evropských spotřebitelských center.

Komise chce snazší nákupy přes hranice v EU

Brusel,

Evropská komise nahruje řešit problém geoblockingu.Evropská komise dnes předložila soubor opatření, která mají spotřebitelům a společnostem umožnit snazší a jistější nákup a prodej zboží a služeb on-line v celé EU. Plán na podporu elektronického obchodu se týká řešení problému zeměpisného blokování (geoblocking), efektivnějšího a cenově dostupnějšího přeshraničního doručování balíků a posílení důvěry spotřebitelů v nakupování online lepší ochranou a prosazováním pravidel.

Online seznamky - jak na to

Praha,

Počet stížností na jednání internetových seznamek ze zemí EU v poslední době opět velmi vzrostl. Vedle zavádějících cen a neúplných služeb se uživatelé nejčastěji setkávají s takzvaným automatickým prodloužením smlouvy, a tedy s hrozbou výrazného prodražení využité služby. Jak se vyhnout nemilému překvapení?

Průzkum: zvýšila se cena vaší letenky, hotelu nebo pronájmu auta během rezervace?

Praha,

Na síť Evropských spotřebitelských center (ECC-Net) se loni obrátilo mnoho spotřebitelů, kteří zaplatili nebo měli zaplatit vyšší než avizovanou cenu při rezervaci letenek, ubytování nebo vozu u autopůjčovny. Byli jste při plánování dovolené také v takové situaci, nebo ne? Odpovězte na několik otázek průzkumu zde a pomozte v průzkumu, který síť ESC využije pro svou zprávu a zvýšení povědomí spotřebitelů o této nelegální praktice na jednotném digitálním trhu EU.

ODR: Nová platforma pro řešení sporů online

Praha,

Jak funguje ODR a ADRK řešení sporů s internetovými prodejci mohou spotřebitelé od února využívat elektronickou platformu ODR. Podnikatele mohou pomocí tohoto elektronického formuláře kontaktovat napřímo se svojí stížností, nebo v případě, že předtím neuspěli s klasickou reklamací. Následné řízení vedené některým ze subjektů mimosoudního řešení sporů ADR má trvat maximálně 90 dní a je pro obě strany bezplatné.

Průzkum: Byli jste při nákupu online v EU diskriminováni?

Praha,

Stalo se někdy, že vám zahraniční podnikatel odmítl prodat zboží nebo poskytnout službu kvůli vaší národnosti nebo místu trvalého pobytu? Nebo se vám to nestalo? Pomožte nám v průzkumu a odpovězte na tři otázky zde.

Vyhněte se problémům s timesharem

Praha,

Výřez z titulní strany zprávy sítě ESCPlánování letních dovolených začíná. Někteří lidé chtějí ušetřit, a tak uzavřou zdánlivě výhodnou smlouvu na mnohaletý pronájem apartmánu ve slunné destinaci na určitý termín. Pokud člověk natrefí na férového pronajímatele, může jít o dobrou věc. Tato oblast ale láká i mnoho nepoctivců, kteří chtějí spotřebitele podvést. Proto nabízíme tipy, jak jim nenaletět.

Zakoupeno v zahraničí, reklamováno doma

Praha,

Praská podrážka. Ilustrační foto.Mnozí našli pod stromečkem dárky zakoupené během adventu v sousedních zemích a začali je užívat. Co když se pokazí? Euro-záruka ze zákona neexistuje, někteří podnikatelé ale zboží zakoupené v jiné zemi Evropské unie umožňují reklamovat i v České republice. Ovšem to může mít svá úskalí.

Nákup v zahraničí zvažujte také dle druhu zboží

Praha,

Ilustraní foto kuchyňské linky.Při hledání lepších cen zboží na jednotném trhu je vhodné dobře zvážit i řešení případných problémů následujících po samotném nákupu v jiné zemi EU. Někteří prodejci, především ze sousedních zemí, se totiž občas k podaným reklamacím staví neochotně – ačkoliv původně slibovali, že problémy přijedou řešit ke spotřebiteli domů do Česka.

Komise navrhuje sjednocení práv spotřebitelů a pravidla pro digitální smlouvy

Praha,

Dorbé nakupovat online v EU.Komise představila návrhy dvou směrnic, jejichž účelem je zvýšit ochranu spotřebitelů, kteří nakupují on-line v jiné zemi EU, a pomoci firmám rozšířit internetový prodej. Jde o jasná pravidla pro nákupy digitálního obsahu a posílení minimální společné úvorně práv spotřebitelů v Evropě při nákupu zboží.

Nástrahy online nákupu mimo EU

Praha,

Prsty píšící na černé klávesnici.Evropskému spotřebitelskému centru se stále častěji ozývají lidé, kteří se na základě webové prezentace e-shopu domnívali, že nakupují online z Německa či Velké Británie, zboží jim však přišlo z Číny. Navíc bylo mnohdy padělané či jinak nekvalitní. Jak poznat, s kým ve skutečnosti uzavírám smlouvu a v čem se liší nákupy z tzv. třetích zemí a ze zemí Evropské unie?

U Lufthansy pokračuje stávka – cestující mají právo na bezplatnou péči

Praha,

Logo letecké společnosti LufthansaStávka palubního personálu Lufthansy zahájená v pátek nekončí, a naopak se rozšiřuje a má se protáhnout do dalších dnů tohoto týdne. Dopadne tak na daleko víc cestujících, než se původně zdálo, jejich počet překračuje 100 000. Dopravce jim je ale povinen poskytnout přesměrování na náhradní let v nejbližší možný termín a po dobu čekání bezplatné občerstvení a v případě potřeby i ubytování, jak uvádí Evropské spotřebitelské centrum ČR.

Jak bezpečně při předvánočních nákupech online

Praha,

Ruka pracuje s počítačovou myší.Na jednotném trhu EU pravidelně nakupuje na internetu víc než 250 milionů lidí. Ve změti předvánočních nabídek různého zboží – od seriózních po podvodné – je dobré znát klíčová doporučení pro bezpečné online nákupy nejen doma, ale i jinde v Evropě či ve světě. Web v češtině dnes už nutně neznamená českého obchodníka a prověřit si základní parametry nákupu trvá chvilku, upozorňuje Evropské spotřebitelské centrum, působící při České obchodní inspekci.

DTest a ESC: Nákup kabelky za 130 000 Kč skončil nepříjemně

Praha,

Logo ECC-NetVelmi hořká zkušenost paní Marie s nákupem luxusní kabelky v Paříži dokládá, jak je důležité si při nákupu v kamenné prodejně dobře prohlédnout kupovaný výrobek. Neméně důležité je nechat jej vložit do krabice před vlastníma očima. Jinak budete jen obtížně prokazovat provinění obchodníka.

Krátká stávka ve Finsku způsobí i několikadenní zpoždění letů

Praha,

Logo společnosti Finnair.Celonárodní stávka ochromí v pátek 18. 9. Finsko. Z tamních letišť neodletí jediné letadlo v čase od 11 do 13 hodin. Tato krátká doba ale ve dni, který je v letecké dopravě vždy nejživějším v týdnu, způsobí dle místní letecké společnosti Finnair potíže tisícům cestujících různých společností, u nichž by se klienti měli informovat. Uvedený dopravce proto nabízí svým klientům možnost si na zákaznické lince změnit termín odletu.

ESC: Zvažte, koho požádáte o pomoc

Praha,

Síť ESC/ECC-Net - logoV případě problémů se zahraničním podnikatelem spotřebitelé někdy využívají služeb českých právníků nebo společností, které se řešením takových sporů za provizi zabývají. To ale nemusí být vždy nejlepší volba, protože tyto subjekty často nemají s právem cizí země zkušenosti a nezřídka nemají ani detailní přehled o nástrojích, které tam lze k řešení sporu využít. Naopak síť Evropských spotřebitelských center díky svému zastoupení ve 30 zemích Evropy dokáže rychle určit vhodný postup pro konkrétní případ nebo ho s vysokou mírou úspěšnosti přímo řešit.

Air Lituanica v insolvenci - jak se přihlásit do řízení

Praha,

Air Lituanica - logoNa základě rozhodnutí z 24. srpna 2015 byl vyhlášen úpadek společnosti Air Lituanica, identifikační číslo 302792426. Insolvenčním správcem je R. Jacevicius, který přijímá všechny přihlášky věřitelů do 23. října 2015 na adrese UAB "Baklis", Kęstučio str. 60-2, Kaunas, Lithuania, fax. (370-37) 33 19 45.

Jasnější podmínky půjčení vozu

Praha,

Eura - půjčení vozuNepřehlednosti podmínek při půjčování vozů by měl být konec. Alespoň u pěti největších společností v Evropě. Ty se na základě opatření Evropské komise a dozorových orgánů zemí EU zavázaly do konce roku 2015 výrazně zpřehlednit podmínky účtování pohonných hmot a pojištění a zajistit férovější přístup při řešení škod i větší transparentnost cen.

Přispějte k průzkumu online nakupování v EU

Praha,

Organizace ANEC - autor průzkumuStačí odpovědět na několik otázek a Vaše zkušenosti s online nakupováním v EU se promítnou do výsledků průzkumu nejen míry přeshraničního nákupání u českých spotřebitelů, ale také problémů či spokojenosti s takovými nákupy na jednotném trhu. Budeme Vám za Vaše přispění vděčni. Klikněte sem a pomozte lépe zmapovat situaci spotřebitelů v Evropě.

Italské pláže: Až 8 let a pokuta 10 000 eur za nákup padělaného zboží

Bolzano, Itálie,

Padělek značkové kabelkyPorušení zákona v podobě nákupu kradeného zboží se může v Itálii dopustit osoba, která zakoupí výrobek, o němž ví, že pochází z trestné činnosti. Jde tedy o padělané nebo kradení zboží. Pokud z ceny, kvality a vlastností výrobku a způsobu prodeje nakupující usoudí jako reálné, že produkt pochází z trestné činnosti, a přesto ho zakoupí, mohou dostat pokutu od 516 do 10 329 eur a být odsouzen ke 2 až 8 letům vězení.

Jak mohu platit v Řecku jako turista

Praha,

Řecká vlajkaŘecká vláda revokovala své předchozí usnesení a rozhodla o znovuotevření poboček bank od pondělí 20. července 2015. Kontroly toku kapitálu sice trvají, ale týkají se pouze účtů v řeckých bankách. Lidé, kteří Řecko navštíví a mají účet v bankovních insitucích v jiných zemích mohou volně provádět výběry z bankomatů ve výši smluvené s vydavatelem jejich karty. Platební karty jsou rovněž přijímány jako běžný platební prostředek v maloobchodní síti nebo v jiných provozovnách, kde je možné platit kartou.

Zajímavý bonus na Colours of Ostrava

Praha,

Přijďte si zpestřit letošní festival Colours of Ostrava soutěží u stánku Evropské komise, Erasmu + a Evropského spotřebitelského centra hned vedle Europe Stage. „Vědomostní“ kvíz i menší soutěže o hodnotné ceny budou samozřejmě doplněny informacemi o vašich právech při cestování v EU, včetně aplikace „ECC-Net: Travel“ s frázemi pro reklamace v 25 jazycích, tématech sjednocené Evropy a možnostech studia nejen v ostatních zemích EU. Nezapomeňte se vydat na novou debatní scénu Voices of Freedom. Těšíme se na Vás od 16. do 19. 7. na Colours of Ostrava!

Eurokomisařka Jourová dnes navštívila ČOI a ESC

Praha,

Eurokomisařka Věra Jourová a ústř. ředitel ČOI Mojmír BezecnýVěra Jourová je první eurokomisařkou, která pracovně navštívila českou pobočku sítě Evropských spotřebitelských center (ESC). Témata dnešního jednání s Mojmírem Bezecným, ústředním ředitelem České obchodní inspekce, při níž ESC ČR působí, a ředitelem centra Tomášem Večlem se týkala přeshraniční spolupráce při ochraně práv spotřebitelů na jednotném trhu. Práva spotřebitelů na jednotném trhu jsou jednou z priorit stávající Evropské komise a jsou v gesci české eurokomisařky Věry Jourové.

Vyplatí se komerční záruka?

Praha,

Prasklá bota k reklamaci.Komerční neboli rozšířené záruky na jednotném trhu EU nemusejí být tím, čím se zdají. Síť Evropských spotřebitelských center (ESC) provedla 342 šetření v 25 zemích, prověřila 104 webových stránek, kontaktovala 127 obchodů a provedla internetový průzkum mezi 543 spotřebiteli se zkušeností s komerční zárukou. Výsledky ukázaly, že ne všechny jdou nad rámec zákonné záruky a že některé mají řadu omezení, například platí jen v zemi prodejce.

Spory s prodejci z EU pomáhá řešit síť ESC už 10 let

Praha,

10 let sítě ESC - logo výročí v češtiněVíce než 650 000 kontaktů se spotřebiteli zaznamenala síť Evropských spotřebitelských center během deseti let své existence. Jejích 30 poboček bezplatně pomáhá spotřebitelům řešit spory s podnikateli z jiných zemí EU, Norska a Islandu. Počet řešených stížností a žádostí o informace rok od roku roste, nejčastěji se týkají letecké dopravy a nákupů přes internet. Smírného mimosoudního řešení je dosaženo u více než dvou třetin případů.

Fráze pro reklamace v 25 jazycích přímo v mobilu

Praha,

Aplikace ECC-Net: Travel - titulní stranaKdo si chce na dovolené v Evropě umět poradit v každé situaci, měl by si do svého mobilního zařízení bezplatně stáhnout aplikaci „ECC-Net: Travel“. Obsahuje nejen podrobné informace o právech spotřebitelů v osmi různých oblastech a v častých situacích, jako je zpoždění letadla či trajektu nebo problémy s ubytováním, ale nabízí i konkrétní fráze, jak se o svá práva přihlásit v mateřštině obchodníka, a to v 25 jazycích. Kromě 23 jazyků EU jsou to norština a islandština. Novou verzi aplikace představila síť Evropských spotřebitelských center ECC-Net při 10. výročí svého založení.

Tisková konference ESC a ČOI - 2. 6. od 13.00

Praha,

Logo 10letého výročí sítě ESCZveme Vás na tiskovou konferenci k 10. výročí činnosti sítě ESC, a tedy dekády bezplatného řešení přeshraničních sporů spotřebitelů s obchodníky z jiných zemí EU. V úterý 2. června od 13:00 se novináři v budově České obchodní inspekce ve Štěpánská 15, Praha 2, dovědí o výsledcích práce sítě ESC z úst ředitele ESC ČR Tomáše Večla, ústředního ředitele ČOI Mojmíra Bezecného a náměstka ministra průmyslu a obchodu Karla Novotného. Představena bude také aktualizovaná verze mobilní aplikace „ECC-Net: Travel“ a úspěšně řešený případ českého spotřebitele.

Air Lituanica zrušil své lety

Praha,

Letadlo Air LituanicLitevský letecký dopravce Air Lituanica zrušil své pravidelné lety od 22. května 2015. Někteří cestující budou v rámci plánovaných letů do svých cílových destinací dopraveni lotyšskou společností Air Baltic do 29. 5., pro ostatní cestující se přesměrování hledá tak, aby dopad na jejich cesty byl co nejmenší. Aktualizace sledujte na www.airlituanica.com/en.

TAP Portugal - stávka pilotů

Praha,

TAP PortugalPortugalský letecký dopravce TAP informuje cestující o komplikacích, které působí stávka pilotů ve dnech 1. až 10. května 2015. Cestující doteční uvedenou mimořádnou okolností mohou bezplatně změnit svůj let na jiné datum nebo plánovaný let zrušit a požádat o vydání voucheru v hodnotě částky zaplacené za let neuskutečněný vinou stávky. Voucher bude platný po dobu jednoho roku.

Podvody s ubytováním

Praha,

Podvodníci jednou za čas přijdou s něčím novým. Nejdřív se soustředili na prodej elektroniky na dálku, později začali takto nabízet i domácí mažlíčky. Tentokrát nalíčili pasti s ubytovacími službami. Před těmito rozšiřujícími se praktikami chceme spotřebitele varovat, jsou totiž velmi sofistikované a těžko odhalitelné.

11 let v EU - open air s hudbou i debatami 7. 5. na Střeleckém ostrově

Praha,

ČR si připomíná 11 let od vstupu do EU.U příležitosti 11. výročí vstupu České republiky do EU a zároveň k oslavám Dne Evropy se ve čtvrtek 7. května 2015 na Střeleckém ostrově v Praze uskuteční open air festival např. s vystoupením J.A.R., spoustou aktivit pro děti a debatami s politiky.

Nový cíl EU: vzdělanější spotřebitel (Lidové noviny)

Praha,

Evropská komise zahájila kampaň o právech spotřebitelů.Lidé nečtou smlouvy a zdráhají se hájit svá práva. Kampaně Evropské komise zaměřené na spotřebitelské úvěry a obecná práva spotřebitelů představila v České republice evropská komisařka Věra Jourová společně se zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu, České obchodní inspekce a dalších dotčených institucí. Čtěte článek Lidových novin z 25. 4. 2015.

ESC pro epravo.cz: Nebezpečí škody na věci - poškození zboží ze zásilkového prodeje během přepravy

Praha,

V diskusi nad nedostatky nového občanského zákoníku se objevuje i téma přechodu rizika vzniku náhodné škody na zboží dodávaném spotřebiteli při zásilkovém prodeji s využitím dopravce. Kdo má odpovídat za náhodné poškození, zničení nebo i ztrátu věci objednané po internetu, z katalogu nebo po telefonu na cestě od prodávajícího ke spotřebiteli?

Poplatky při zrušení ubytování

Praha,

Tuto zimu se lidé obraceli na ESC mimo jiné kvůli sporům o výši storno poplatků za zrušené ubytování v hotelu či penzionu především v Alpách. Částka, kterou měli zaplatit, jim přišla vysoká, protože se téměř rovnala ceně pobytu. Je ale třeba si uvědomit, že smlouvy se mají dodržovat, a pokud je nedodržíme, musíme nést následky. Storno poplatky jsou oprávněné, otázkou však je, v jaké výši.

Den bezpečnějšího internetu – jak nenaletět podvodníkům

Praha,

Den bezpečnějšího internetu 2015 - logoJak se chránit před útoky internetových podvodníků? Zodpovědným chováním při online nákupech či obezřetností na sociálních sítích, radí Evropské spotřebitelské centrum, které 10. února na Den bezpečnějšího internetu upozorňuje na rizika internetu i způsoby, jak problémům předcházet.

Upozornění pro vánoční online nákupy v Evropské unii

Praha,

Nakupování onlineUpozornění pro vánoční online nákupy v Evropské unii Spotřebitelé na poslední chvíli objednávají vánoční dárky a po lepších cenách a vyšší kvalitě se ohlížejí také na zahraničních e-shopech v EU. Jejich trh již přes deset let monitoruje síť Evropských spotřebitelských center, která vydala následující upozornění, na co si dát pozor při internetových nákupech na poslední chvíli.

Bankrot leteckého dopravce VIP Wings

Praha,

Slovenská společnost VIP Wings, provozovatel Danube Wings, vyhlásila bankrot. Letecký dopravce již delší dobu své lety neoperuje. Zákazníci, kteří si u této společnosti zakoupili letenky platební kartou, ale z důvodu zrušení plánovaných letů nebyli přepraveni a nedostali své peníze zpět, mohou požádat svoji vydavatelskou banku o provedení tzv. chargebacku. Při něm by byla příslušná částka zaplacená za letenku vrácena na účet spotřebitele. Banky nejsou povinny provádět chargeback ze zákona, ale dle zkušeností Evropského spotřebitelského centra jsou k jeho provedení ochotné.

Online nákupy v EU – znáte svá práva?

Praha,

Předvánoční nákupy se nezadržitelně blíží a spotřebitelé se víc než kdy jindy začínají ohlížet po výhodných nabídkách koupě zboží na internetu. Obchodníci zase hledají nové trhy v jiných zemích, a tak se někteří zaměřují i na Českou republiku. Je nakupování v evropských e-shopech rizikové? A co dělat v případě rek lamace?

Past při platbě za letenky

Praha,

Někteří čeští zákazníci irské letecké společnosti si všimli, že z jejich účtů mizí vyšší částky, než za které jsou lety nabízeny. Důvodem je, že ačkoli jsou ceny letenek uvedeny v českých korunách, během procesu platby dojde hned ke dvěma přepočtům měny – nejprve podle kurzu dopravce a pak i vydavatele platební karty. Klient tak přichází až o stovky korun na jedné transakci.

Reklamaci teď zvládnete v 25 jazycích

Praha,

Aplikace "ECC-Net Travel"Na dovolené v zahraničí se často stává, že spotřebitel vyřizuje reklamaci služeb nebo zboží rukama nohama, protože místní jazyk neovládá. Rychlou pomoc pro tyto situace nabízí nová mobilní aplikace sítě Evropských spotřebitelských center „ECC-Net Travel“, která uživateli okamžitě sdělí jeho práva týkající se nejčastěji řešených problémů a pro různé situace přidá i konkrétní věty ve 23 jazycích EU, norštině a islandštině.

Pozor, smlouvu o zájezdu uzavřete i jedním klikem

Praha,

Dovolená na pláži.Někteří lidé si myslí, že když nepodepíší vytištěnou smlouvu o zájezdu, tak pro ně není žádná objednávka závazná. Na to pozor. Při vybírání dovolené na webech zahraničních a nově i českých cestovních kanceláří mohou spotřebitelé vinou nepozornosti přijít ke značné finanční újmě. Stačí k tomu prakticky jediné kliknutí. Čtěte více v článku časopisu dTest a ESC ČR.

Ceny roamingu se prudce snižují – až o 50 % oproti loňsku

Praha,

Kde díky roamingovým stropům ušetříte.Evropská komise nabízí příjemnou letní pozornost v podobě snížení cen! Od 1. července 2014 EU srazí cenové stropy na stahování dat o víc než polovinu. Namísto 45 centů za megabyte tak zaplatíme maximálně 20 centů. Používat mapy, sledovat videa, procházet e-maily a aktualizovat sociální sítě tedy bude při cestování po EU vycházet ještě levněji.

Při zpoždění zavazadla požadujte náhradu škody

Praha,

Letíte na dovolenou a vaše zavazadlo nedorazilo? Pak máte právo na náhradu škody až do výše 35 000 Kč. Musíte ale letecké společnosti škodu prokázat, a to nejlépe účtenkami od věcí, které si v cíli cesty potřebujete zakoupit. Nejen to se lidé dovídali ve čtvrtek 26. června na Letišti Václava Havla Praha při Dni práv cestujících v letecké dopravě.

Den práv cestujících v letecké dopravě

Praha,

Informační kampaň na Letišti VH PrahaNa začátku turistické sezony Vám na Letišti Václava Havla Praha budeme opět podávat informace na Dni práv cestujících v letecké dopravě - pro případy zrušení a zpoždění letů či problémy se zavazadly. Ve čtvrtek 26. 6. přijďte od 10 do 16 hodin ke stánku ESC v Terminálu 2 (vedle balení zavazadel).

Časté problémy na dovolené

Praha,

Ilustrační fotoVíce než čtvrtina lidí zažívá problémy se službami cestovního ruchu v Evropě. Ukazuje to průzkum asociace ANEC mezi téměř šesti tisíci respondentů. Nejčastěji si lidé stěžují na trable při vypůjčení vozu, v letecké a železniční dopravě nebo v rámci zájezdu. Čeho se problémy týkají, jak se jich vyvarovat a jak se prát o svá práva?

Objednávka jedním klikem

Praha,

Někteří lidé si myslí, že když nepodepíší vytištěnou smlouvu o zájezdu, tak pro ně není žádná objednávka závazná. Ale na to pozor! Vinou nepozornosti při vybírání dovolené na webech zahraničních a nově i českých cestovních kanceláří mohou spotřebitelé přijít ke značné finanční újmě. Stačí k tomu prakticky jediné kliknutí.

Aukční servery - víte, od koho nakupujete?

Praha,

Na aukčních internetových serverech se bohužel stále častěji objevuje nešvar v podobě prodávajících, kteří prodávají ve velkém, ovšem bez patřičného podnikatelského oprávnění. A to může nakupujícím způsobit značné problémy.

Lufthansa se musí postarat o statisíce cestujících

Praha,

letadla-ilustracni-cekani02.jpgTéměř půl milionu cestujících zasáhne třídenní stávka pilotů Lufthansy, která začala právě dnes. Omezení provozu se týká 3 800 letů. Jde o jednu z největších stávek v historii této německé společnosti a dopravce má povinnost se o své klienty v takové situaci bezplatně postarat, poskytnout jim občerstvení a v případě potřeby i ubytování.

Správná odpověď na anketní otázku na titulní straně

Praha,

V anketě na titulní straně našeho webu se ptáme na různé věci spojené s ochranou práv spotřebitelů. Nejde o soutěže o ceny, ale o průzkumné ankety, přičemž správné odpovědi budeme zveřejňovat vždy při změně otázky. Správná odpověď na otázku "Kolik eur dostanete jako paušální náhradu škody při zrušení letu o vzdálenosti do 1500 km, které vzniklo vinou na straně dopravce?" zní 250 EUR. Více o svých právech v letecké dopravě se můžete dočíst zde.

Přednášky ESC k Evropskému dni spotřebitelů

Praha,

Přijďte si poslechnout přednášky pracovníků ESC na téma ochrana spotřebitele na jednotném trhu. V úterý 18. března od 17.00 v Hradci Králové a ve čtvrtek 20. března od 16.30 a pátek 21. března od 12.00 na veletrhu cestovního ruchu v Jablonci nad Nisou.

Radíme spotřebitelům na veletrhu Holiday World

Praha,

Především práva v letecké dopravě zajímají návštěvníky veletrhu cestovního ruchu Holiday World na pražském holešovickém výstavišti, kde má ESC od 20. do 23. února svůj stánek. Pro laickou veřejnost jsou určeny především sobota a neděle, a tak pokud se chcete poradit o svých právech, případně o konkrétním problému, který máte s obchodníkem z jiné země EU, Norska nebo Islandu, přijďte za námi. Navíc můžete posoudit nabídky mnoha cestovních kanceláří, ale i českých měst a regionů i řady zemí Evropy a světa.

Nejčastější podvody na internetu

Praha,

Každý osmý Evropan se už někdy setkal s internetovým podvodem. Každý dvanáctý čelil krádeži osobních údajů. Stačí být chvilku nepozorný při využívání on-line služeb na vašem počítači nebo mobilním telefonu. Europol uvádí, že zločinci na celém světě ročně oberou uživatele internetu o 9454 miliard korun, což převyšuje zisk z obchodu s marihuanou, kokainem a heroinem dohromady.

Zrušení letu může přinést až 600 eur

Brno,

Logo Dne práv cestujících v letecké dopravě(Brno, 11. prosince 2013) O svých právech při zpoždění nebo zrušení letu se dnes dovídali cestující na brněnském letišti. Náhrada škody může být v takových případech 250 až 600 eur, v případě poškození či ztráty zavazadel pak až 33.000 Kč. Evropské spotřebitelské centrum informovalo také o tom, že bezplatně pomáhá řešit spory s leteckými dopravci z jiných zemí Evropské unie.

Den práv cestujících v letecké dopravě na letišti v Brně

Praha,

Na co mají právo při zpoždění či zrušení letu, se mohou ve středu 11. 12. od 13.30 do 19 hodin dovědět lidé v odletové hale brněnského letiště. Evropské spotřebitelské centrum (ESC) upozorní na péči, kterou má dopravce poskytnout, na podmínky, za jakých lze požadovat paušální náhradu škody ve výši 250 až 600 eur, nebo jaká je maximální výše náhrady škody za poškozené, zpožděné nebo ztracené zavazadlo. Jednodenní akce Den práv cestujících v letecké dopravě je součástí informační kampaně ESC na letištích v Brně a Ostravě. Více o právech cestujících v letecké dopravě zde.

Povinnost zimních pneumatik v zemích Evropy

Praha,

Ilustrační foto automobilůV Česku je povinné jezdit na zimních pneumatikách od začátku listopadu, pokud si to vyžadují podmínky na silnicích. Jak je tomu jinde v Evropě? Zaměřili jsme se především na země, kam Češi jezdí nejčastěji na lyže, případně na předvánoční nákupy, ale nejen na ně. V jakém období, případně za jakých povětrnostních podmínek, je povinnost zimního obutí? Jaké mohou být případné pokuty? Informace z jednotlivých zemí poskytli členové sítě Evropských spotřebitelských center (ECC-Net).

Společnost RobZone GmbH byla rakouským soudem zrušena

Praha,

Evropské spotřebitelské centrum v posledních měsících obdrželo řadu stížností, které se týkaly spol. RobZone GmbH registrované v Rakousku. Tato společnost působila i na českém trhu, mj. jako provozovatel internetového obchodu na adrese www.robzone.cz. Stížnosti spotřebitelů se týkaly zejména dlouhodobě neřešených reklamací robotických vysavačů. Spol. RobZone GmbH nebylo dlouhodobě možné kontaktovat na její oficiální adrese. Z tohoto důvodu nyní Obchodní soud ve Vídni (Handelsgericht Wien) rozhodl o jejím zrušení a vymazání z obchodního rejstříku.

Měsíc jednotného trhu - sdělte politikům své názory

Praha,

Měsíc jednotného trhu - logoSdělte politikům svůj názor na pravidla online nakupování v rámci EU. V rámci Měsíce jednotného trhu se rozběhnou online diskuse o e-commerce 14. října a potrvají do 16. října, své podněty a nápady už můžete posílat nyní zde. Probíhají diskuse i na další témata spojená s fungováním jednotného trhu - více informací najdete zde.

Zásah vyšší moci? Při zpoždění vlaku máte právo na vrácení části ceny jízdenky

Praha,

Cestující mají v případě významného zpoždění vlaku nárok na vrácení části ceny přepravního dokladu, i když bylo zpoždění vyvoláno zásahem vyšší moci. Vyplývá to z čerstvého rozhodnutí Soudního dvora EU. Dopravce se nemůže zbavit své povinnosti vrátit jízdné s odkazem na to, že je v případě zásahu vyšší moci zproštěn povinnosti nahradit škodu způsobenou zpožděním.

Náhrada škody za problémy se zavazadly

Praha,

Turistická sezona pokračuje, lidé si na dovolenou balí kufry i v podzimních měsících. Jenže co dělat, když je zavazadlo při letu poškozeno, zpožděno nebo se ztratí? Jak vysokou náhradu škody lze požadovat a v jakých lhůtách?

Basketbalové EURO ve Slovinsku - průvodce pro fanoušky

Praha,

Be a Smart Consumer during EuroBasket 2013 in SloveniaBasketbalová Evropa míří do Slovinska, kde 4. září začíná evropský šampionát. Pro zahraniční fanoušky připravilo partnerské ESC Slovinsko balíček užitečných informací o tom, jaká jsou jejich spotřebitelská práva při nákupu zboží, jak zde funguje doprava, zdravotnická péče a tak dále. Balíček v angličtině je pro vás k dispozici v elektronické verzi zde.

Roamingové volání z Chorvatska je 10x levnější

Praha,

Vstup Chorvatska do EU pocítí velmi pozitivně čeští turisté na svých účtech za telefon – za roamingové služby v této zemi zaplatí od 1. července 10krát až 15krát méně. Vedle cen volání a textových zpráv v EU výrazně klesá i cena za přeshraniční přenos dat.

Komise posiluje spotřebitelská práva 120 milionů rekreantů

Praha,

Se začínající letní sezónou usiluje Evropská komise o zlepšení ochrany občanů na dovolené modernizací pravidel EU pro organizované zájezdy. Změny se dotknou i turistů, kteří využívají personalizované balíčky.

Problém s obchodníkem v Chorvatsku? Pomůžeme vám

Praha,

Dobrá zpráva pro zhruba milion českých turistů, kteří míří na dovolenou do Chorvatska. Pokud budou mít nějaký spor s tamním prodejcem zboží nebo poskytovatelem služeb, bezplatně jim pomůže síť Evropských spotřebitelských center, jejíž nová pobočka se otevřela v Záhřebu 1. července, tedy v den vstupu Chorvatska do EU.

Právníci ESC představili práva cestujících přímo na letišti

Praha,

Jak se má letecká společnost postarat o cestující, když je zrušený nebo zpožděný let, a jak vysokou náhradu škody lze požadovat, se dnes dovídali lidé na Letišti Václava Havla Praha. Zájem byl také o bezplatnou pomoc při řešení sporů s dopravci z jiných zemí EU, Norska či Islandu, kterou nabízejí právníci pořádající sítě Evropských spotřebitelských center (ESC). Rozsáhlá informační kampaň se v těchto dnech koná na více než 20 letištích v Evropě, včetně Vídně, Říma či Varšavy.

Den práv cestujících v letecké dopravě

Praha,

Jak se má letecká společnost bezplatně postarat o cestující v případě zrušení nebo zpoždění letu a jakou náhradu škody mohou lidé žádat, v úterý 25. června od 9 do 16 hodin na Letišti Václava Havla Praha radí pracovníci sítě Evropských spotřebitelských center (ESC). Již tradiční Den práv cestujících v letecké dopravě se tento týden uskuteční na více než 20 letištích Evropy, např. ve Vídni, Římě a Varšavě.

Předváděcí akce v Turecku - co dělat?

Praha,

Na Evropské spotřebitelské centrum se v posledních měsících stále častěji obracejí spotřebitelé s tímto dotazem, týkajícím se prodeje zboží pod nátlakem při zájezdech do zahraničí. Pro takové případy máme následující informace.

Přijďte na seminář "Na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou"

Praha,

Zveme Vás na seminář Eurocentra Praha s názvem "Na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou?". Úvodní slovo pronese a Vaše dotazy zodpoví ředitel Evropského spotřebitelského centra ČR Tomáš Večl a Tereza Podaná z Centra mezistátních úhrad. Seminář se koná ve čtvrtek 13. června 2013 od 17.00 hodin v Evropském domě (Jungmannova 24, Praha 1). Svoji účast, prosíme, potvrzujte na adrese eurocentrum.praha@euroskop.cz.

Insolvence německé cestovní kanceláře GTI Travel - informace

Praha,

Dne 3. června 2013 vyhlásily cestovní kanceláře GTI Travel a Buchmal Reisen a turecký charterový letecký dopravce Sky Airlines platební neschopnost. Protože zájezdy s německými cestovními kancelářemi jsou oblíbené i mezi českými klienty, přináší ESC několik rad pro postižené zákazníky.

Webové pasti - další vlna výzev k zaplacení

Praha,

internet01.jpgZhruba po roce se opět zvedla vlna upomínek a výzev k zaplacení údajného dluhu uživatelů internetu, kteří se dostali do tzv. webové pasti společnosti Online Investment Group Ltd. a jejích předchůdců či následovníků, např. společností Flavio Contrepacore and Co. Limited a International Payment Services. Aktuálně jde o výzvy k mimosoudnímu vyrovnání. Evropské spotřebitelské centrum však nadále radí: Neplatit a se společnostmi vůbec nekomunikovat.

Festival na Kampě nabídne hudbu, filmy i hry pro děti

Praha,

Evropa na Kampě - pestrý program s mezinárodním rozměremMezikulturní kapela N.O.H.A., litevská elektromuzika, irští tanečníci a mnoho dalšího je připraveno v hudebním programu open air festivalu EVROPA NA KAMPĚ v pátek 10. 5. od 15 hodin. Vstup volný. Přijďte se pobavit a dovědět se něco o Evropě, navštívit stánky velvyslanectví evropských zemí, okusit trochu atmosféry cizích krajin, zhlédnout filmy mapující temnou historii kontinentu a také získat užitečné informace a rady od evropských informačních sítí. Připraven je i program pro děti a projekce filmů.

Na seznamkách buďte opatrní

Praha,

Evropské spotřebitelské centrum se setkává se stále narůstajícím počtem stížností týkajících se seznamek, tedy webových stránek, které nabízejí pomoc při hledání partnera či partnerky. Někteří uživatelé jsou nepozorní a dostávají se do problémů, ze kterých nevede snadná cesta ven.

ČOI: Nekalé obchodní praktiky na předváděcích akcích vedou

Praha,

ČOI na předváděcích akcích v roce 2013: porušení ve více než 80 % kontrol, pokuty ve výši 5,4 mil. Kč a 3 návrhy na zrušení živnostenského oprávnění. Česká obchodní inspekce ve své tiskové zprávě uvádí jména dotčených firem a konkrétní případy porušení zákona. ESC v ní varuje před "poznávacími" zájezdy do Turecka.

Informace pro turisty o situaci na Kypru

Praha,

Před nadcházející turistickou sezonou přišly následující informace od partnerského ESC Kypr. Na Kypru lze bez problémů platit kartou a vybírat peníze. Památky jsou otevřené jako obvykle a případné stávky, které by ohrozily chod země nebo ovlivnily dovolenou jejích návštěvníků, nejsou očekávány. Nebyly zaznamenány problémy se zásobami potravin, léků ani pohonných hmot. Přítomní turisté neinformovali o žádných nevraživostech ze strany místních obyvatel a vše je údajně připravováno na turistickou sezonu jako obvykle.

Český e-shop v rukou zahraničního podnikatele

Praha,

internet03.jpgPři internetovém nákupu ze zahraničí můžete někdy ušetřit nemalou finanční částku. Je však dobré počítat i s některými riziky, aby váš první přeshraniční nákup neskončil zklamáním. Mnoho uživatelů internetu si například stále neuvědomuje, že za českou internetovou stránkou může stát subjekt třeba z druhého konce světa.

Dvakrát jedeme za spotřebiteli na sever Čech

Praha,

Dvakrát teď zamíříme do severních Čech. Od čtvrtka do soboty 21.-23. 3. nás můžete navštívit ve stánku na Euroregion Tour v Jablonci n. N. a v pondělí 25. 3. od 16.30 přednáší ředitel ESC Tomáš Večl v knihovně Technické univerzity Liberec na téma "Klientem e-shopu v Evropské unii". Podrobnosti čtěte v tomto článku.

Centrum pomůže bezplatně řešit i spory s chorvatskými obchodníky

Praha,

Evropské spotřebitelské centrum bude pomáhat řešit spory také s obchodníky z Chorvatska. Bezplatnou službu mohou Češi začít využívat od 1. července, kdy tato země vstoupí do EU. Při příležitosti dnešního Světového dne spotřebitelů o tom informuje česká pobočka sítě Evropských spotřebitelských center, zabývající se právy nakupujících na jednotném trhu.

Víc práv pro cestující v letecké dopravě - podle návrhu Komise

Praha,

Evropská komise dnes oznámila soubor opatření, jejichž účelem je zajistit cestujícím v letecké dopravě v případě zdržení na letišti nová a lepší práva na informace, péči a přesměrování. Zároveň budou zavedeny lepší postupy pro vyřizování stížností a opatření v oblasti prosazování, aby cestující mohli skutečně získat práva, na která mají nárok. Čtěte více v této tiskové zprávě Evorpské komise, jejíž návrh nyní na evropské úrovni čeká dlouhý legislativní proces.

Jaká máte práva při zpoždění autobusu

Praha,

Pokud se dálkový autobus významně zpozdil nebo nepřijel vůbec, nově mají cestující právo na péči ze strany dopravce a případně i na odškodnění. 1. března vstoupilo v účinnost evropské nařízení, které se týká práv cestujících v autobusové dopravě a které doplňuje sadu předpisů pro všechny hlavní druhy dopravy v rámci Evropské unie.

Evropská centra pomohla loni 72 000 spotřebitelů

Praha,

Pomoc při řešení problému s prodejcem z jiné země EU hledá stále více lidí. Unijní síť Evropských spotřebitelských center (ESC) loni zaznamenala přes 72 000 kontaktů se spotřebiteli. Samotná česká pobočka uvádí meziroční 10% nárůst počtu řešených případů.

Zpráva sítě ESC: Mimosoudní řešení sporů (ADR) v letecké dopravě

Existence dobře fungujícího systému ADR, tedy mimosoudního řešení sporů mezi leteckými dopravci a cestujícími, je klíčové pro dosažení vysokého počtu oboustranně uspokojivých řešení problémů v oblasti práv cestujících v letecké dopravě. Tato zpráva sítě ESC nabízí přehled současných systémů ADR v dané oblasti a možných doporučení. Zpráva je dostupná v angličtině.

Práva cestujících mějte přímo v mobilu

Praha,

Co dělat přímo na letišti, když je let zrušen nebo když nedorazilo zavazadlo? Na co má člověk právo? To lze snadno zjistit díky mobilní aplikaci Evropské komise o právech cestujících. V zimě se mohou hodit informace o povinnosti bezplatné péče ze strany dopravce v případě přerušení leteckého provozu vinou sněhové vánice.

Lyžaři mohou porovnat ceny 400 ski areálů v Evropě

Praha,

Porovnání cen a služeb téměř 400 lyžařských středisek z 26 zemí Evropy pro zimní sezonu 2012/2013 přináší průzkum provedený sítí Evropských spotřebitelských center (ESC). Rozsáhlá zpráva se zaměřuje na sjezdové, běžecké i kryté areály, uvádí ceny denních i vícedenních skipasů, délky tratí, vybavení jednotlivých středisek a upozorňuje rovněž na přednosti českých areálů, které patří k nejlevnějším v Evropě.

Rozsudek SDEU: při zpoždění letu o 3 hodiny máte nárok na náhradu škody

Praha,

Při zpoždění letu o 3 nebo více hodin na příletu má cestující právo na paušální náhradu škody ve výši 250 až 600 eur ze strany letecké společnosti. Tak rozhodl v říjnu Soudní dvůr Evropské unie, a potvrdil tak svůj výklad unijního práva z roku 2009 v případu Sturgeon. Toto pravidlo se vztahuje na aerolinie se sídlem v EU a na lety mimoevropských dopravců operované z letišť na území Unie.

ESC: Roste poměr problémů při nákupech online

Praha,

Člověka jistě rozezlí nedoručení zboží při nákupu přes internet, nevyřízená reklamace, potíže s odstoupením od smlouvy bez udání důvodu nebo doručení jiného či vadného zboží. Právě to jsou časté problémy, které pomáhá řešit síť Evropských spotřebitelských center, a to v případech, kdy je obchodník z jiné země EU. A poměr problémů v rámci elektronického nakupování vůči problémům s nákupy uskutečněnými v kamenných obchodech roste.

Setkejte se s námi při akcích a přednáškách Týdne jednotného trhu

Praha,

Informace pro spotřebitele na čtyřech zábavně-informačních akcích nazvaných "Evropa je Vám na dosah" na náměstích v Praze, Liberci, Olomouci a Ústí nad Labem. Dvě přednášky o právech spotřebitelů v Plzni a Hradci Králové. Taková je nabídka Evropského spotřebitelského centra pro nadcházející Týden jednotného trhu 15.-20. října 2012.

Spotřebitelé v EU: jednoduché řešení drobných přeshraničních sporů

Praha,

Spotřebitelé, kteří chtějí na vnitřním trhu EU nakupovat co nejvýhodněji, často vyhledávají lákavé nabídky ze zahraničí. Tyto výhodné nákupy ještě více usnadňuje internet. Občas se ale objeví potíže: mohou se vyskytnout problémy se zbožím nebo s jeho dodávkou. Ve snaze vyhnout se obtížným, nákladným a zdlouhavým právním řízením nyní Evropská unie poskytuje spotřebitelům snadnější přístup k právní ochraně, aby se mohli účinně domáhat svých práv. Evropské řízení o drobných nárocích je jednou z dostupných možností řešení přeshraničních sporů v případech týkajících se částky do 2 000 eur. Z nové zprávy, kterou dnes vydala síť evropských spotřebitelských center (ECC-Net), však vyplývá, že tento jednoduchý postup (k dispozici od 1. ledna 2009) je často nedostatečně využíván. Hlavním důvodem je skutečnost, že soudci nejsou s tímto postupem obeznámeni, což nyní Komise hodlá napravit.

Společnost Euroteam zbankrotovala

Praha,

Norská společnost Euroteam zbankrotovala. Přinášíme informace o tom, jak přihlásit případnou pohledávku do insolvenčního řízení. O důvodech problémů uvedené společnosti jsme informovali již dříve zde.

Zájezdy se zahraničními cestovními kancelářemi

Mohu odstoupit od cestovní smlouvy uzavřené na zájezd se zahraniční společností? Lze uzavřít smlouvu s německou cestovní kanceláří přes internet? Mohu požadovat slevu z ceny zájezdu? Co je frankfurtská tabulka slev? ESC připravilo několik rad pro ty, kteří se rozhodnou vycestovat na dovolenou se zahraniční cestovní kanceláří (CK).

Italský Wind Jet má finanční potíže

Praha,

Italské aerolinie Wind Jet nelétají ani neprodávají letenky. Insolvenční řízení zatím nebylo zahájeno, nicméně cestující, jejichž lety byly zrušeny, mohou žádat o vrácení peněz za letenky – prostřednictvím poskytovatele své platební karty nebo u společnosti Wind Jet.

Euroteam, neautorizovaný prodejce vstupenek, je blízko bankrotu

Praha,

Před olympijskými hrami v Londýně jsme varovali před neautorizovanými prodejci vstupenek. Jedním z nich byla norská společnost Euroteam, které za tuto protiprávní činnost uložil norský spotřebitelský ombudsman pokutu 175.000 eur. Norská společnost je i proto v tuto chvíli na pokraji bankrotu. Lidé, kteří předem zaplatili za vstupenky, které jim nebyly doručeny nebo byly provozovatelem akce prohlášeny za neplatné (na jakoukoli Euroteamem nabízenou akci), se mohou pokusit získat své peníze zpět – pokud platili platební kartou, mohou požádat vydavatele své platební karty o provedení operace zvané chargeback, díky níž se částka za neposkytnutou službu může na základě zásahu banky spotřebiteli vrátit na platební kartu, kterou při placení použil. V případě, že banka, která použitou platební kartu vystavila, odmítne tuto operaci provést nebo spotřebitel vstupenku uhradil jiným způsobem, doporučujeme kontaktovat Evropské spotřebitelské centrum ČR pro informace o dalším postupu.

Olympiáda: Pozor na podvodníky nejen se vstupenkami

Praha,

Mnoho internetových podvodníků má svoji základnu ve Velké Británii a blížící se londýnskou olympiádu, která začíná přesně za měsíc, mohou vidět jako velkou šanci na vysoký výdělek. Fanoušci, kteří se na hry chystají, by proto měli být opatrní zejména při nákupu vstupenek „z druhé ruky“ a při hledání ubytování. Objevit se mohou lákavé e-mailové pozvánky k účasti v "olympijské" loterii. Jak se vyhnout podvodu, radí Evropské spotřebitelské centrum, které se zabývá právy spotřebitelů při přeshraničním nakupování v Evropě.

Celoevropská kampaň o právech cestujících na Letišti Praha – 4. 7.

Praha,

Na téměř 30 velkých letištích v Evropě se ve středu 4. 7. koná Den práv cestujících v letecké dopravě. Od 9 do 15 hodin budou pasažéři v odletové hale Terminálu 2 Letiště Praha dostávat mimo jiné informace o tom, na co mají nárok a jak postupovat při zrušení či zpoždění letu, při problémech s přepravenými zavazadly a podobně. Akci na letišti v Praze-Ruzyni pořádá Evropské spotřebitelské centrum ČR spolu s Úřadem pro civilní letectví a Evropskou komisí. Den práv cestujících se koná mimo jiné např. v Římě, Paříži, Vídni, Varšavě, Bratislavě a Budapešti.

ESC: Jak si na dovolené v zahraničí usnadnit život

Praha,

Vše o zdravotním pojištění při cestě do zahraničí přímo v mobilu, informace o povinné péči ze strany dopravce při zpoždění letu nebo o tom, jak se vyhnout finančním ztrátám při pronájmu auta. Užitečné tipy pro čas dovolených přináší Evropské spotřebitelské centrum.

Síť evropských center pomohla víc než 70.000 spotřebitelů

Praha,

Lidem, kteří mají problém s reklamací v jiné zemi Evropské unie, Norsku nebo na Islandu, pomáhá síť Evropských spotřebitelských center. Bezplatnou asistenci a radu našlo loni u jejích poboček víc než 70.000 spotřebitelů nejčastěji v oblasti letecké dopravy a nakupování přes internet. Češi přitom stále více využívají služeb její české kanceláře, působící při České obchodní inspekci.

Šikovná mobilní aplikace pro fanoušky na Euru 2012

Praha,

Jedete na fotbalové Euro a chcete mít důležité informace vždy při ruce? Euro Informer je mobilní průvodce informující fotbalové fanoušky o důležitých věcech (bankomaty, parkoviště, restaurace, lékárny, toalety), zajímavých místech (kluby, muzea), zajímavých akcích a věcech, které je dobré vědět během ME ve fotbale. Pokud se tam chystáte, stáhněte si aplikaci, která se může hodit i v případě problémů a vedle informací pro spotřebitele od sítě Evropských spotřebitelských center obsahuje i čísla na složky záchranného systému a velvyslanectví v Polsku a na Ukrajině. V současnosti aplikace obsahuje asi 100.000 míst rozdělených do několika kategorií. Aplikace je zdarma.

Přehled ukazuje, kde v Evropě mají spotřebitelé nejlepší podmínky

Brusel,

Jarní vydání hodnotící zprávy o spotřebitelských trzích zveřejněné dnes u příležitosti Evropského spotřebitelského summitu 2012 ukazuje, že rok 2011 byl už druhým rokem v řadě, během něhož došlo v mnoha zemích ke zlepšení po propadu v roce 2009. Postavení spotřebitelů se měří například tím, jakou mají spotřebitelé důvěru v úřady, maloobchodníky a spotřebitelské organizace, v bezpečnost výrobků, efektivitu řešení sporů a jak jsou spokojeni s vyřizováním stížností. Hodnotící zpráva rovněž ukazuje, že spotřebitelé stále nemohou nakupovat v zahraničí tak snadno jako doma, a přicházejí tak o možnost většího výběru i úspor. Potenciální přínos pro spotřebitele by přitom mohl být až 204 miliard eur ročně.

Bezplatné služby ESC využívá stále víc lidí

Praha,

Na téměř trojnásobek vzrostl za poslední tři roky počet lidí, kteří využili služeb Evropského spotřebitelského centra ČR. U jeho právníků našli bezplatnou pomoc při řešení sporů s obchodníky z jiných zemí EU nebo radu, jak uplatnit svá práva na evropském trhu, kde lze někdy najít příhodnější cenu i kvalitu zboží a služeb. Nárůst počtu kontaktů způsobily především žádosti o informace od spotřebitelů, kteří se stali oběťmi tzv. webových pastí.

Řekněte, co si myslíte! Vaše práva, Vaše budoucnost v EU (veřejná konzultace)

Praha,

Vyjádřete svůj názor!9. květen je Dnem Evropy. Letos by však měl být něčím víc než jen dnem oslav. Evropská komise vyzvala všechny občany Evropské unie, aby jí pomohli stanovit politický program nejbližších let na téma práv občanů a ovlivnili budoucnost Evropy v dosud největší celoevropské konzultaci. I Vy řekněte, co si myslíte.

EURO 2012: Užitečné tipy pro fotbalové fanoušky

Praha,

Tisíce Čechů zamíří v červnu na fotbalové Euro do Polska. Kolik tam stojí benzín, hromadná doprava či jídlo v restauraci? Jak funguje záruka na zboží? Co pokrývá zdravotní pojištění? Jak to bude s alkoholem na stadionech? Odpovědi přináší balíček informací sítě Evropských spotřebitelských center.

Dánské aerolinky Cimber Sterling vyhlásily bankrot

Praha,

Dánská společnost Cimber Sterling před několika hodinami vyhlásila bankrot. Majitelé společnosti se rozhodli, že už nadále nebudou dotovat provoz tohoto dopravce, který zajisťoval i lety mezi Kodaní a Prahou.

Upozornění pro spotřebitele ke kauze Online Investment Group

Praha,

V souvislosti s posledními aktivitami spol. Online Investment Group Ltd. Evropské spotřebitelské centrum opakovaně upozorňuje spotřebitelskou veřejnost na to, že postoupení domnělých pohledávek, které měly vzniknout registrací na webových stránkách provozovaných Online Investment Group a jejími předchůdci, na další seychelskou společnost s názvem Flavio Contrepacore and Co. Limited nic nemění na právní podstatě údajného nároku vůči dotčeným spotřebitelům.

I při stávce se aerolinky musejí o klienty postarat

Praha,

(Praha, 29. března 2012) Stávka odborů v Německu a generální stávka ve Španělsku se dotkla tisíců cestujících. Evropské spotřebitelské centrum upozorňuje, že lidé mají i v této situaci při zrušení či významném zpoždění letu právo na bezplatnou péči ze strany dopravce např. v podobě občerstvení a případně i ubytování.

Dnes je 50. Světový den spotřebitelů

Praha,

Dnes si připomínáme výročí projevu amerického prezidenta J. F. Kennedyho, který 15. března 1962 v Kongresu zdůraznil roli spotřebitelů v ekonomice a jako první významný politik hovořil o potřebě chránit jejich práva. Od té doby si spotřebitelé a jejich organizace připomínají toto datum jako Světový den spotřebitelů. K němu se připojuje i síť Evropských spotřebitelských center (ECC-Net), jejíchž 29 členů od roku 2005 bezplatně pomáhá vymáhat práva spotřebitelů při nakupování v jiných zemích EU, Norsku a na Islandu.

Spanair: Všechny lety zrušeny. Co dál?

Praha,

Letecká společnost Spanair, člen sdružení dopravců Star Alliance, upozornila 28. ledna 2012, že všechny její lety byly zrušeny. V pondělí 30. ledna pak podala návrh na vyhlášení konkurzu. Síť ESC od té doby informuje spotřebitele o stávající situaci a dalším postupu v případě, že máte zakoupené letenky od této společnosti.

Holiday World 2012: ESC informuje o vašich právech při cestování v EU

Praha,

Jak se o Vás má dopravce postarat, když je zrušen nebo významně zpožděn let? Co je vhodné zjistit, než si na dovolené půjčíte auto? Jak reklamovat zboží v EU? Dovíte se, pokud navštívíte veletrh cestovního ruchu Holiday World 2012 od čtvrtka 9. do neděle 12. února na Výstavišti v Praze-Holešovicích a zastavíte se u stánku ESC.

Porovnání cen letenek a poplatků u různých dopravců

Zatímco většina poplatků je zahrnuta v ceně letenky, jiné poplatky se mohou objevit v průběhu rezervace a odbavení. Navštivte proto internetovou stranu britského úřadu pro civilní letectví (Civil Aviation Authority - CAA), která se věnuje porovnání cen letenek a poplatků.

Nový web ESC

Praha

Evropské spotřebitelské centrum ČR pro Vás připravilo nové webové stránky. Věříme, že jejich obsah i struktura Vám budou nápomocny v nacházení odpovědí na Vaše otázky a v řešení Vašich spotřebitelských problémů s obchodníky z jiných zemí Evropské unie, Norska a Islandu.

Smlouvy s oklamanými spotřebiteli jsou neplatné, rozhodl slovenský soud

Praha,

20. prosince okresní soud ve slovenském Popradu rozhodl v případu webových stránek, které užívají nekalé obchodní praktiky, tedy v případu tzv. webových pastí. Ten je zajímavý mimo jiné proto, že na daných webových stránkách basne-portal.sk se zaregistrovala i řada uživatelů z České republiky. Soud rozhodl, že smlouvy s oklamanými uživateli internetu jsou neplatné.