Informace o vašich právech a bezplatná pomoc
ve sporech s podnikateli z jiných zemí EU

Tiskové zprávy

Média > Tiskové zprávy

Internetoví podvodníci zneužívají i značku Airbnb

Praha,

Lidé se na internetu setkávají s podvodnými inzeráty na ubytování v soukromí, které se zaštiťují názvem společnosti Airbnb. Cílem ale není nikoho ubytovat, ale vylákat částky v řádech desetitisíců korun. Tyto případy lze rozpoznat, údajní ubytovatelé totiž nepostupují podle pravidel uvedené platformy, jak upozorňuje Evropské spotřebitelské centrum při České obchodní inspekci.

Den spotřebitelů: Roste počet lidí hledajících pomoc u ESC

Praha,

Pomáháme spotřebitelům v EvropěKdo má problém s podnikatelem z jiné země EU, obrací se na Evropské spotřebitelské centrum ČR. To loni zaznamenalo 1117 spotřebitelských kontaktů, tedy o 10 % víc než v roce předchozím. Nejčastěji jde o spory s leteckými dopravci a internetovými obchody, stále častěji pak i s ubytovateli a online seznamkami. Centrum o tom informuje u příležitosti dnešního Světového dne spotřebitelů.

Důrazné varování: Prověřujte si kontakty na online prodejce

Praha,

Pozor na podvod při nákupu na internetu.Mnoho spotřebitelů stále přichází o své peníze proto, že nakupují v e-shopech, které neuvádějí žádné kontaktní údaje ani podmínky nákupu. Přitom jde o základní znak podvodu nebo neférových obchodníků, kteří zaplacené zboží buď nepošlou vůbec, nebo v nízké kvalitě. Při Dni bezpečnějšího internetu, který letos připadá na 7. února, Evropské spotřebitelské centrum varuje: kdo nenabízí existující kontaktní adresu, není důvěryhodný.

Nepřišly dárky zaplacené online? Peníze lze získat zpět

Praha,

Při nákupu online je třeba opatrnosti.Někteří lidé zažívají v týdnu před Vánoci frustraci, když jim dosud nepřišly dárky objednané a zaplacené přes internet. Obzvlášť, když prodejci nereagují ani na žádosti o vrácení peněz. Pokud ovšem spotřebitelé platili kartou, mohou své peníze dostat zpět díky nástroji zvanému chargeback. Evropské spotřebitelské centrum při ČOI radí obrátit se na banku, která kartu vydala.

Na co dát pozor při adventních trzích v sousedních zemích

Praha,

Advent začíná a s ním i trhy vNěmecku, Rakousku, Polsku a na Slovensku..Mnozí Češi se chystají na adventní trhy ve Vídni, Drážďanech a jiných místech sousedních zemí. Jaké problémy provázejí stánkový prodej v Německu, Rakousku, Polsku či na Slovenku a jaké triky používají tamní prodejci i kapesní zloději, informuje síť Evropských spotřebitelských center.

Jak platit za vánoční dárky online bezpečně

Praha,

internet02.jpgNěkteří čeští spotřebitelé se obávají ztráty peněz při nákupu online ze zahraničí. Podle Evropského spotřebitelského centra je nejvhodnější platit kartou nebo přes elektronickou peněženku, protože tak je spotřebitel nejlépe ochráněn.

Jak po hořkém návratu z dovolené podat stížnost na ubytovatele

Praha,

Švábi pod postelí, plíseň v koupelně, špína v kuchyňce, a k tomu pod okny zápach popelnic ze zadního traktu budovy, ač byl slíben výhled na moře. Kdo se s tímto setkal na dovolené, jistě hudroval. Ale to nestačí. Je nutné se ozvat a požadovat nápravu nebo alespoň slevu z ceny pobytu. Po návratu z dovolené se někteří spotřebitelé ptají, jak to učinit a jak dlouho od skončení dovolené mohou stížnost podat.

Centrum pomáhá stále většímu počtu spotřebitelů

Praha,

logo-10-years-maly.pngPočet konkrétních sporů, které lidem bezplatně pomáhalo řešit Evropské spotřebitelské centrum ČR (ESC), významně vzrostl. V roce 2015 šlo o více než 600 přeshraničních sporů s podnikateli z jiných zemí EU, Norska a Islandu. V nich se spotřebitelům dostalo přímé asistence nebo poradenství při jejich řešení. Zbytek z 1113 kontaktů se spotřebiteli tvořily žádosti o informace o právech spotřebitelů na jednotném trhu.

ESC: Sedm tipů, jak se nenechat ošidit na dovolené

Praha,

Můžete si dovolit zcela volnomyšlenkářskou dovolenou?Na dovolené mnozí lidé ztrácí pozornost a jsou náchylnější k tomu nechat se ošidit prodejci zboží nebo poskytovateli služeb. Evropské spotřebitelské centrum nabízí sedm tipů, na co rozhodně myslet a jak se nenechat napálit především při cestách po Evropě.

Pozor na vysoké storno poplatky při zrušení ubytování či zájezdu

Praha,

Zrušení ubytování může vyústit ve vysoký storno poplatek.Při hledání dovolené na poslední chvíli by si především uživatelé internetu měli dát pozor, aby se neunáhlili a neobjednali si zájezd nebo ubytování, které by pak chtěli z jakéhokoli důvodu zrušit. U těchto služeb totiž neexistuje právo na odstoupení od smlouvy a především poskytovatelé z jiných zemí EU mohou požadovat vysoké storno poplatky. Ty mohou dosahovat až 100 %.

Před výkopem - tipy a varování pro fanoušky na EURO 2016

Praha,

Co mohou fanoušci dělat při zrušení utkání fotbalového Eura kvůli teroristické hrozbě nebo konání zápasu bez diváků? Jaká jsou jejich práva při zrušení letu na vysněný šampionát a jak se nenechat napálit při objevování krás Francie? I to radí na začátku turnaje síť Evropských spotřebitelských center.

U Lufthansy pokračuje stávka – cestující mají právo na bezplatnou péči

Praha,

Logo letecké společnosti LufthansaStávka palubního personálu Lufthansy zahájená v pátek nekončí, a naopak se rozšiřuje a má se protáhnout do dalších dnů tohoto týdne. Dopadne tak na daleko víc cestujících, než se původně zdálo, jejich počet překračuje 100 000. Dopravce jim je ale povinen poskytnout přesměrování na náhradní let v nejbližší možný termín a po dobu čekání bezplatné občerstvení a v případě potřeby i ubytování, jak uvádí Evropské spotřebitelské centrum ČR.

Jak bezpečně při předvánočních nákupech online

Praha,

Ruka pracuje s počítačovou myší.Na jednotném trhu EU pravidelně nakupuje na internetu víc než 250 milionů lidí. Ve změti předvánočních nabídek různého zboží – od seriózních po podvodné – je dobré znát klíčová doporučení pro bezpečné online nákupy nejen doma, ale i jinde v Evropě či ve světě. Web v češtině dnes už nutně neznamená českého obchodníka a prověřit si základní parametry nákupu trvá chvilku, upozorňuje Evropské spotřebitelské centrum, působící při České obchodní inspekci.

DTest a ESC: Nákup kabelky za 130 000 Kč skončil nepříjemně

Praha,

Logo ECC-NetVelmi hořká zkušenost paní Marie s nákupem luxusní kabelky v Paříži dokládá, jak je důležité si při nákupu v kamenné prodejně dobře prohlédnout kupovaný výrobek. Neméně důležité je nechat jej vložit do krabice před vlastníma očima. Jinak budete jen obtížně prokazovat provinění obchodníka.

Zajímavý bonus na Colours of Ostrava

Praha,

Přijďte si zpestřit letošní festival Colours of Ostrava soutěží u stánku Evropské komise, Erasmu + a Evropského spotřebitelského centra hned vedle Europe Stage. „Vědomostní“ kvíz i menší soutěže o hodnotné ceny budou samozřejmě doplněny informacemi o vašich právech při cestování v EU, včetně aplikace „ECC-Net: Travel“ s frázemi pro reklamace v 25 jazycích, tématech sjednocené Evropy a možnostech studia nejen v ostatních zemích EU. Nezapomeňte se vydat na novou debatní scénu Voices of Freedom. Těšíme se na Vás od 16. do 19. 7. na Colours of Ostrava!

Eurokomisařka Jourová dnes navštívila ČOI a ESC

Praha,

Eurokomisařka Věra Jourová a ústř. ředitel ČOI Mojmír BezecnýVěra Jourová je první eurokomisařkou, která pracovně navštívila českou pobočku sítě Evropských spotřebitelských center (ESC). Témata dnešního jednání s Mojmírem Bezecným, ústředním ředitelem České obchodní inspekce, při níž ESC ČR působí, a ředitelem centra Tomášem Večlem se týkala přeshraniční spolupráce při ochraně práv spotřebitelů na jednotném trhu. Práva spotřebitelů na jednotném trhu jsou jednou z priorit stávající Evropské komise a jsou v gesci české eurokomisařky Věry Jourové.

Spory s prodejci z EU pomáhá řešit síť ESC už 10 let

Praha,

10 let sítě ESC - logo výročí v češtiněVíce než 650 000 kontaktů se spotřebiteli zaznamenala síť Evropských spotřebitelských center během deseti let své existence. Jejích 30 poboček bezplatně pomáhá spotřebitelům řešit spory s podnikateli z jiných zemí EU, Norska a Islandu. Počet řešených stížností a žádostí o informace rok od roku roste, nejčastěji se týkají letecké dopravy a nákupů přes internet. Smírného mimosoudního řešení je dosaženo u více než dvou třetin případů.

Fráze pro reklamace v 25 jazycích přímo v mobilu

Praha,

Aplikace ECC-Net: Travel - titulní stranaKdo si chce na dovolené v Evropě umět poradit v každé situaci, měl by si do svého mobilního zařízení bezplatně stáhnout aplikaci „ECC-Net: Travel“. Obsahuje nejen podrobné informace o právech spotřebitelů v osmi různých oblastech a v častých situacích, jako je zpoždění letadla či trajektu nebo problémy s ubytováním, ale nabízí i konkrétní fráze, jak se o svá práva přihlásit v mateřštině obchodníka, a to v 25 jazycích. Kromě 23 jazyků EU jsou to norština a islandština. Novou verzi aplikace představila síť Evropských spotřebitelských center ECC-Net při 10. výročí svého založení.

DTest a ESC: Pozor na podvodné nabídky ubytování

Praha,

Chcete si objednat ubytování po internetu? Buďte opatrní. Podvodné nabídky ubytování mohou být poměrně sofistikované a těžko odhalitelné. Podvodníci zneužívají i velké seriózní servery zprostředkující ubytování. Jak předejít nepříjemnému překvapení a finančním ztrátám?

Den bezpečnějšího internetu – jak nenaletět podvodníkům

Praha,

Den bezpečnějšího internetu 2015 - logoJak se chránit před útoky internetových podvodníků? Zodpovědným chováním při online nákupech či obezřetností na sociálních sítích, radí Evropské spotřebitelské centrum, které 10. února na Den bezpečnějšího internetu upozorňuje na rizika internetu i způsoby, jak problémům předcházet.

Upozornění pro vánoční online nákupy v Evropské unii

Praha,

Nakupování onlineUpozornění pro vánoční online nákupy v Evropské unii Spotřebitelé na poslední chvíli objednávají vánoční dárky a po lepších cenách a vyšší kvalitě se ohlížejí také na zahraničních e-shopech v EU. Jejich trh již přes deset let monitoruje síť Evropských spotřebitelských center, která vydala následující upozornění, na co si dát pozor při internetových nákupech na poslední chvíli.

Online nákupy v EU – znáte svá práva?

Praha,

Předvánoční nákupy se nezadržitelně blíží a spotřebitelé se víc než kdy jindy začínají ohlížet po výhodných nabídkách koupě zboží na internetu. Obchodníci zase hledají nové trhy v jiných zemích, a tak se někteří zaměřují i na Českou republiku. Je nakupování v evropských e-shopech rizikové? A co dělat v případě rek lamace?

Reklamaci teď zvládnete v 25 jazycích

Praha,

Aplikace "ECC-Net Travel"Na dovolené v zahraničí se často stává, že spotřebitel vyřizuje reklamaci služeb nebo zboží rukama nohama, protože místní jazyk neovládá. Rychlou pomoc pro tyto situace nabízí nová mobilní aplikace sítě Evropských spotřebitelských center „ECC-Net Travel“, která uživateli okamžitě sdělí jeho práva týkající se nejčastěji řešených problémů a pro různé situace přidá i konkrétní věty ve 23 jazycích EU, norštině a islandštině.

Pozor, smlouvu o zájezdu uzavřete i jedním klikem

Praha,

Dovolená na pláži.Někteří lidé si myslí, že když nepodepíší vytištěnou smlouvu o zájezdu, tak pro ně není žádná objednávka závazná. Na to pozor. Při vybírání dovolené na webech zahraničních a nově i českých cestovních kanceláří mohou spotřebitelé vinou nepozornosti přijít ke značné finanční újmě. Stačí k tomu prakticky jediné kliknutí. Čtěte více v článku časopisu dTest a ESC ČR.

Při zpoždění zavazadla požadujte náhradu škody

Praha,

Letíte na dovolenou a vaše zavazadlo nedorazilo? Pak máte právo na náhradu škody až do výše 35 000 Kč. Musíte ale letecké společnosti škodu prokázat, a to nejlépe účtenkami od věcí, které si v cíli cesty potřebujete zakoupit. Nejen to se lidé dovídali ve čtvrtek 26. června na Letišti Václava Havla Praha při Dni práv cestujících v letecké dopravě.

Lufthansa se musí postarat o statisíce cestujících

Praha,

letadla-ilustracni-cekani02.jpgTéměř půl milionu cestujících zasáhne třídenní stávka pilotů Lufthansy, která začala právě dnes. Omezení provozu se týká 3 800 letů. Jde o jednu z největších stávek v historii této německé společnosti a dopravce má povinnost se o své klienty v takové situaci bezplatně postarat, poskytnout jim občerstvení a v případě potřeby i ubytování.

DTest a ESC varují před nejčastějšími podvody na internetu

Praha,

internet02.jpgKaždý osmý Evropan se už někdy setkal s internetovým podvodem a každý dvanáctý čelil krádeži osobních údajů. Europol uvádí, že zločinci na celém světě ročně okradou uživatele internetu o 9 454 miliard korun, což je více než zisky z obchodu s marihuanou, kokainem a heroinem dohromady.

Na veletrhu cestovního ruchu v Brně má ESC svůj stánek

Praha,

Návštěvníci veletrhu GO na brněnském výstavišti se mohou od 16. do 19. ledna bezplatně informovat o svých právech při cestování za hranice ČR a možnostech řešení případných problémů s poskytovateli služeb v cestovním ruchu a obchodníky z jiných zemí EU.

Právníci ESC představili práva cestujících přímo na letišti

Praha,

Jak se má letecká společnost postarat o cestující, když je zrušený nebo zpožděný let, a jak vysokou náhradu škody lze požadovat, se dnes dovídali lidé na Letišti Václava Havla Praha. Zájem byl také o bezplatnou pomoc při řešení sporů s dopravci z jiných zemí EU, Norska či Islandu, kterou nabízejí právníci pořádající sítě Evropských spotřebitelských center (ESC). Rozsáhlá informační kampaň se v těchto dnech koná na více než 20 letištích v Evropě, včetně Vídně, Říma či Varšavy.

Centrum pomůže bezplatně řešit i spory s chorvatskými obchodníky

Praha,

Evropské spotřebitelské centrum bude pomáhat řešit spory také s obchodníky z Chorvatska. Bezplatnou službu mohou Češi začít využívat od 1. července, kdy tato země vstoupí do EU. Při příležitosti dnešního Světového dne spotřebitelů o tom informuje česká pobočka sítě Evropských spotřebitelských center, zabývající se právy nakupujících na jednotném trhu.

Evropská centra pomohla loni 72 000 spotřebitelů

Praha,

Pomoc při řešení problému s prodejcem z jiné země EU hledá stále více lidí. Unijní síť Evropských spotřebitelských center (ESC) loni zaznamenala přes 72 000 kontaktů se spotřebiteli. Samotná česká pobočka uvádí meziroční 10% nárůst počtu řešených případů.

Lyžaři mohou porovnat ceny 400 ski areálů v Evropě

Praha,

Porovnání cen a služeb téměř 400 lyžařských středisek z 26 zemí Evropy pro zimní sezonu 2012/2013 přináší průzkum provedený sítí Evropských spotřebitelských center (ESC). Rozsáhlá zpráva se zaměřuje na sjezdové, běžecké i kryté areály, uvádí ceny denních i vícedenních skipasů, délky tratí, vybavení jednotlivých středisek a upozorňuje rovněž na přednosti českých areálů, které patří k nejlevnějším v Evropě.

Olympiáda: Pozor na podvodníky nejen se vstupenkami

Praha,

Mnoho internetových podvodníků má svoji základnu ve Velké Británii a blížící se londýnskou olympiádu, která začíná přesně za měsíc, mohou vidět jako velkou šanci na vysoký výdělek. Fanoušci, kteří se na hry chystají, by proto měli být opatrní zejména při nákupu vstupenek „z druhé ruky“ a při hledání ubytování. Objevit se mohou lákavé e-mailové pozvánky k účasti v "olympijské" loterii. Jak se vyhnout podvodu, radí Evropské spotřebitelské centrum, které se zabývá právy spotřebitelů při přeshraničním nakupování v Evropě.

Při zrušení letu může mít cestující právo až na 600 eur

Praha,

Na 30 velkých letištích Evropy se dnes cestující mohou dovědět mimo jiné to, jaké povinnosti vůči nim má letecká společnost při zpoždění či zrušení letu nebo jak vysoké finanční odškodnění lze žádat za poškozené zavazadlo. Při kampani nazvané Den práv cestujících v letecké dopravě o tom pasažéry informují pracovníci sítě Evropských spotřebitelských center, a to i na pražské Ruzyni od 9 do 15 hodin. Dalšími místy jsou také letiště v Paříži, Římě, Vídni či Varšavě.

ESC: Jak si na dovolené v zahraničí usnadnit život

Praha,

Vše o zdravotním pojištění při cestě do zahraničí přímo v mobilu, informace o povinné péči ze strany dopravce při zpoždění letu nebo o tom, jak se vyhnout finančním ztrátám při pronájmu auta. Užitečné tipy pro čas dovolených přináší Evropské spotřebitelské centrum.

Síť evropských center pomohla víc než 70.000 spotřebitelů

Praha,

Lidem, kteří mají problém s reklamací v jiné zemi Evropské unie, Norsku nebo na Islandu, pomáhá síť Evropských spotřebitelských center. Bezplatnou asistenci a radu našlo loni u jejích poboček víc než 70.000 spotřebitelů nejčastěji v oblasti letecké dopravy a nakupování přes internet. Češi přitom stále více využívají služeb její české kanceláře, působící při České obchodní inspekci.

Bezplatné služby ESC využívá stále víc lidí

Praha,

Na téměř trojnásobek vzrostl za poslední tři roky počet lidí, kteří využili služeb Evropského spotřebitelského centra ČR. U jeho právníků našli bezplatnou pomoc při řešení sporů s obchodníky z jiných zemí EU nebo radu, jak uplatnit svá práva na evropském trhu, kde lze někdy najít příhodnější cenu i kvalitu zboží a služeb. Nárůst počtu kontaktů způsobily především žádosti o informace od spotřebitelů, kteří se stali oběťmi tzv. webových pastí.

EURO 2012: Užitečné tipy pro fotbalové fanoušky

Praha,

Tisíce Čechů zamíří v červnu na fotbalové Euro do Polska. Kolik tam stojí benzín, hromadná doprava či jídlo v restauraci? Jak funguje záruka na zboží? Co pokrývá zdravotní pojištění? Jak to bude s alkoholem na stadionech? Odpovědi přináší balíček informací sítě Evropských spotřebitelských center.

I při stávce se aerolinky musejí o klienty postarat

Praha,

(Praha, 29. března 2012) Stávka odborů v Německu a generální stávka ve Španělsku se dotkla tisíců cestujících. Evropské spotřebitelské centrum upozorňuje, že lidé mají i v této situaci při zrušení či významném zpoždění letu právo na bezplatnou péči ze strany dopravce např. v podobě občerstvení a případně i ubytování.

Při nákupu online jinde v EU máte stejná práva jako při nákupu v ČR

Praha,

Přesnější pravidla pro nákupy přes internet v rámci EU přineslo na závěr roku 2009 evropské nařízení Řím I. Spotřebitel se může zpravidla spolehnout na úroveň právní ochrany, na kterou je zvyklý v členském státě, kde má obvyklé bydliště. Pokud se zahraniční web zaměřuje na Českou republiku, budou se případné spory Čechů po nákupech na zahraničních webech řídit českými zákony.

Bezpečnější nakupování: Evropská spotřebitelská centra loni pomohla 71 tisícům lidí

Praha,

Měli jste někdy problém s výměnou či opravou vadného výrobku zakoupeného v jiné zemi EU, Norsku či na Islandu? Nebo s vrácením ceny zrušeného letu od dopravce z některé z těchto zemí? I v takových případech Vám může pomoci síť Evropských spotřebitelských center, která v roce 2010 zdarma poradila nebo přímo pomohla 71 000 nakupujících, což byl 15% nárůst oproti roku předchozímu.

Jak předejít problémům při vypůjčení vozu v zahraničí

Chcete si pronajmout vůz na dovolené v zahraničí a současně předejít případným problémům s autopůjčovnou? Máme pro Vás několik tipů. Například rozhodně stojí zato si opravdu dobře přečíst smlouvu a podmínky pojištění, a také si pronajatý vůz nafotit při převzetí a pak znovu před jeho vrácením.

Pozor na podvodné prodejce ojetých vozů v Německu

Zakoupit ojetý vůz v Německu je mnohdy výhodné, ale je potřeba dát si pozor na jistá rizika. Evropské spotřebitelské centrum upozorňuje na vyskytující se problémy při nákupu od některých dealerů a na to, jak potížím předejít.

Test evropských e-shopů: nákup z ČR byl velmi úspěšný

Praha,

Nad očekávání dobře obstáli internetoví prodejci z různých zemí Evropy v tajném testu provedeném sítí Evropských spotřebitelských center (ESC). Při 305 nákupech přes hranice v EU doručili 94 % objednaných výrobků, z nichž 99 % bylo ve shodě s objednávkou. I nákup zboží z Česka byl úspěšný. Nedostatky jsou naopak v informacích podávaných spotřebitelům. Z celkových 305 výrobků dorazila polovina během týdne, během 14 dnů to bylo 86 %.

Na evropských letištích dnes probíhá kampaň o právech cestujících

Praha,

Víte, na co máte právo při zpoždění či zrušení letu? Nebo jak vysokou škodu vám nahradí letecká společnost v případě, že s vámi na dovolenou nedorazí váš kufr? Nejen to se dnes od 10 do 16 hodin v rámci rozsáhlé kampaně dovídají cestující na 30 velkých letištích po celé Evropě, včetně pražské Ruzyně.

V některých zemích EU začínají letní slevy

Praha,

Za letními slevami už mohou lidé vyrazit do Polska, Dánska nebo Slovinska. Razantní snížení cen je na spadnutí ve Francii, Rakousku nebo na Slovensku. Očekávání mezi nakupujícími vrcholí v Lucembursku, kde je začátek krátkých levných nákupů určen speciálním zákonem na zítřek, tedy na 25. červen, a konec na 9. červenec.

Kolik platíme za roaming v EU

Evropské cestovatele zajímají ceny roamingu za odchozí a přijaté hovory. A snižování cen roamingových služeb v EU pokračuje. Zrušení roamingových poplatků je předpokládáno k 15. červnu 2017.

Zrušení letu může přinést až 600 eur

Brno,

Logo Dne práv cestujících v letecké dopravě(Brno, 11. prosince 2013) O svých právech při zpoždění nebo zrušení letu se dnes dovídali cestující na brněnském letišti. Náhrada škody může být v takových případech 250 až 600 eur, v případě poškození či ztráty zavazadel pak až 33.000 Kč. Evropské spotřebitelské centrum informovalo také o tom, že bezplatně pomáhá řešit spory s leteckými dopravci z jiných zemí Evropské unie.